Kas ir mūzika?
Cilvēkā ir ielikta tieksme uz skaisto, garīgo. Uz to, kas varētu dot iedvesmu. Mūzika palīdz sadzirdēt pašam sevi, iegūt harmoniju ar dabu un apkārtējo dzīvi. Tāpēc ir tik svarīgi iepazīt patieso muzikālo kultūru.
Kas ir mūzika?
Vieni teiks, ka tas ir mākslas veids, otri – ka notis un skaņas, trešie – melodijas un ritmi. Un visiem būs taisnība.
Mūzika – tas ir mākslas veids, kurā tēli iemiesojas caur skaņām. Bet skaņas – tās ir vibrācijas, svārstības, noteiktas frekvences viļņi. Skaņa gaisā izplatās viļņveidīgi, liekot vibrēt mūsu dzirdes membrānai jeb bungplēvītei, tādā veidā uztverot skaņu vai impulsu.
Tā mūziku skaidro mūsdienās, bet ko vēsta vissenākie avoti?
Reliģiskie avoti rāda, ka Visums tika radīts ar skaņu. Kristiešiem Grāmatu grāmatā Bībelē teikts: „sākumā bija Vārds…”, ar kura palīdzību Dievs radīja mūsu Visumu. Ēģiptiešiem dievs Tots radīja Visumu ar savas balss skaņu. Indiešu filosofijā augstākais sākums Brahma ir iemiesots OM skaņā, un caur šo skaņu tika radīts viss esošais. No minētā izriet, ka skaņa un ritms ir pasaules radīšanas pamatu pamats.
Mūzika –tikumības stūrakmenis
Mūzika, tas ir spēks, ko var izmantot kā labajam, tā ļaunajam, un tā ir faktors, kas nosaka civilizāciju attīstības virzienu.
Vēl sengrieķu filosofs Platons rakstīja: „Muzikālā audzināšana – daudz efektīvāks līdzeklis kā visi citi, jo ritms un harmonija atrod savu ceļu dvēseles dzīlēs… Vienmēr jāpiesargājas ieviest jaunu mūzikas veidu kā iespējamu bīstamību visai valstij, jo mūzikas stila izmaiņas vienmēr atsaucas uz svarīgākajiem politiskā režīma aspektiem.”
Aristotelis arī apgalvoja, ka mūzikai piemīt spēja formēt raksturu un ka cilvēks ar mūzikas palīdzību spēj apmācīt sevi attīstīt pareizas jūtas.
Jo ir taču teikts: “Nav svarīgi, kas raksta likumus, pie nosacījuma, ka tas, kurš vada, ir spējīgs rakstīt mūziku tautai.” Grieķi savas mūzikas tīrību sargāja ar visu likuma bardzību. Komponistus sodīja un pat izsūtīja no valsts, ja skaitījās, ka to radītie skaņdarbi nodara sliktumu sabiedrībai. Romieši bija visā zināmajā vēsturē vispraktiskākie cilvēki, bet viņiem pietrūka muzikālās tēlainības. Viņu kareivīgums, cēlas, elegantas mūzikas neharmonizēts, pārtapa rupjībā. Spilgts piemērs tam bija gladiatoru cīņas un nežēlības veicināšana.
Indijā ir labi zināms, ka, izmantojot laika un telpas likumus kā ritma starpniekus, tas atnesa nosvērtību un stabilitāti.
“Par cik cilvēka dzīvei ir harmonisks modelis, viņam gudri jāizvēlas atbilstoša mūzika. Bet ja viņa prātā un jūtās valda sajukums, vēlmes nav attīrītas, viņš var izvēlēties to, kas nemet izaicinājumu viņa standartiem, bet izdabā ļaunajam. Tā māksla zaudē savu vērtību”. (E.K.Profeta)
Acīmredzami, ka jaunatnes deģenerācija novājina visu nāciju. Sekss, rokenrols un narkotikas – tas ir valstu sagūstīšanas plāns. Kad jaunieši, mūzika, sekss, narkotikas un nepaklausība iet rokrokā ar smagiem noziegumiem, ar to ir grūti tikt galā. Zinātnes, izglītības un izklaides industrijas darboņi izveidoja detalizēti izstrādātu, izskaitļotu, zinātniski pamatotu metodi, kas virzīta uz to, lai jaunieši pārvērstos neirastēniķos ar nestabilu psihiku, bremzētu prāta attīstību. Un sākās viss ar mūziku.