Ko nozīmē dzīvot pēc sirdsapziņas? Tas ir pateikts kodeksā, kurā ir 10 punkti – divdesmit pirmā gadsimta cilvēka 10 “baušļi”, izteikti mūsdienu valodā. Šīs tēzes atgādina senās patiesības, ko savā laikā ir devuši cilvēces gudrie Skolotāji. Tie ir pietiekami vienkārši tikumības likumi, ko ievērojot cilvēks noteikti pats var kļūt labāks un labāku darīt pasauli. Tā ir bijis vienmēr: “Ja gribi mainīt pasauli, sāc ar sevi!”
Izlasīsim Kodeksa tēzes.
1. Es pret citiem izturos tā, kā gribu, lai citi izturētos pret mani.
2. Es nedaru ļaunu ne cilvēkam, ne dzīvniekam, ne Dabai.
3. Es ar mīlestību un saudzīgi izturos pret tuvākajiem un pret dzimtajām mājām – planētu Zeme.
4. Es esmu par darbu Vispārības Labumam.
5. Es izvēlos godīgumu, taisnīgumu un patiesīgumu, tikumisku tīrību, vienkāršību un pieticību sabiedriskajā un personīgajā dzīvē.
6. Es tiecos uz savas apziņas paaugstināšanu un pozitīvu domāšanu.
7. Es piekopju veselīgu dzīves veidu.
8. Es priecājos par citu sasniegumiem tāpat kā par saviem.
9. Es esmu par visu tautu brālību.
10. Es dzīvoju saskaņā ar Sirdsapziņu.
Pieņemdams šos principus, Tu apliecini (vispirms pats sev), ka turpmāk centīsies dzīvot pēc tiem, apņemas kontrolēt savu rīcību, jūtas un domas un apzinīgāk apsvērt katru izvēli savā dzīvē.
Ir pilnīgi acīmredzami, ka Zemes cilvēces vidū ir ļoti maz ideālu un augsti tikumīgu cilvēku. Taču, ja mēs nenospraudīsim sev augstus mērķus, tad arī nepavirzīsimies uz priekšu.
Visi saprot, ka mainīties var tikai pamazām. Sākumā cilvēks apjauš un pieņem tikumības principus. Otrajā posmā mēģina dzīvot tiem atbilstoši (šajā posmā viņš salīdzina savu rīcību ar kodeksa tēzēm, apzinās savas kļūdas, – lūk, kāpēc vajag zināt kodeksu no galvas kā reizesrēķinu). Un beidzot, trešajā posmā tikumības principi ieaug viņa apziņā tiktāl, ka viņš rīkojas tikai tikumīgi un nekā citādi.
Atcerēsimies stāstiņu par tauriņu, kas mēģināja izkļūt no kokona.
Tauriņš stipri nopūlējās, lai padarītu plašāku spraudziņu kokonā. Garāmejošajam cilvēkam kļuva tauriņa žēl. Viņš sameklēja kabatas nazīti un pārgrieza kokonu. Tauriņš tūlīt tika brīvībā. Taču viņa ķermenītis bija tik vārgs, ka viņš tā arī nespēja palidot.
Tauriņa spārni galu galā būtu kļuvuši pietiekami stipri, ja viņš būtu ilgāku laiku pats pūlējies tikt brīvībā. Gudrā dzīve lika tauriņam ar lielām pūlēm tikt ārā no kokona, lai viņš varētu augt un attīstīties.
Tieši tāds pats princips ir apziņas mainīšanas pamatā. Tikai atšķirībā no tauriņa mēs mainām savu apziņu nepārtraukti, visa mūža garumā. Galvenais ir zināt, uz ko mums jātiecas, un tiekties uz to katru dienu.
Beigu beigās mēs izkļūsim no mūsu apziņas ierobežojumu kokoniem un iemācīsimies lidot.
Šajās sarunās mēs sīkāk aplūkosim katru kodeksa tēzi, nepretendējot uz patiesību pēdējā instancē. Aicināsim palīgā lielo cilvēces skolotāju – filozofu, mācību un reliģiju pamatlicēju gudrību un arī mūsu sirdis un veselo saprātu.
(Raksta turpinājumu “Sarunas par Tikumības kodeksu” skatīt apakšsadaļās.)
Brīnišķīga doma!!!
PatīkPublicējis 1 person
Es priecājos par Jums, brāļi!
PatīkPublicējis 1 person
Esmu par visu tautu brālību!!!!
PatīkPatīk