Skanēs “Pieci eņģeļi”: veltījums pēdējai Krievijas carienei un viņas meitām

cariene

“Rīgas festivāla” ietvaros 16. jūnijā Jaunajā Sv. Ģertrūdes baznīcā pirmo reizi Latvijā tiks atskaņots Pāvela Karmanova (1970) skaņdarbs “Pieci eņģeļi”, kas veltīts pēdējai Krievijas carienei Aleksandrai un viņas četrām meitām.

Komponists Arturs Maskats: “Pieci eņģeļi” – viens no skaistākajiem un neparastākajiem skaņdarbiem krievu jaunākajā mūzikā. Komponists Pāvels Karmanovs mūs ieved veldzējoša, apskaidrota skaistuma pasaulē, kurā lūgšanās piesauktās Ticība, Cerība un Mīlestība iegūst milzīgu, attīrošu spēku. Šī mūzika mūs paceļ augstāk – pāri ikdienības šaurajām robežām.”

2013. gadā radītais lieldarbs “Pieci eņģeļi” solistiem, korim un orķestrim ir viens no Pāvela Karmanova nedaudzajiem sacerējumiem ar reliģisku ievirzi. Tas veltīts Romanovu dinastijas 400. gadadienas atcerei, kā arī pēdējai Krievijas carienei Aleksandrai un viņas četrām meitām, kas tika noslepkavotas Jekaterinburgā. Oratorijā skan pareizticīgo baznīcas lūgšanas, atšķirīgu dzejnieku vārsmas un cara Nikolaja II vecākās meitas Olgas dzeja.

Sākotnēji Karmanovs bija domājis komponēt mūziku cara bērnu rakstītajai dzejai, tā kā viņš zināja, ka tāda ir bijusi. Taču izrādījās – vienīgais saglabājies dzejolis ir kņazienes Olgas “Dievmātes priekšā”, tādēļ pārējo bērnu daļām izvēlēta viņiem veltīta Krievijas dzejnieku dzeja.

Pēc oratorijas pirmatskaņojuma Sankpēterburgā komponists uzsvēra, ka viņa

mūzika nav veltīta ciešanām: “Es nebiju iecerējis rekviēmu, kas apraud mirušos. Mana oratorija ir par eņģeļiem debesīs, tas ir eņģelisks dziedājums. Lielākās dziedājumu daļas mūzika ir dzīvespriecīga, liriska un, iespējams, mazliet naiva – bērnišķīgi naiva.”

Koncertā skanēs arī Mečislava Veinberga (1919–1996) mūzika, kuru Latvijas sabiedrībai lielā mērā atklājis vijolnieks Gidons Krēmers.

RH_sinfonietta-664x505

 

Krievijas vēstures lappuses mūzikā izstāstīs Grammy balvas ieguvēji – Latvijas Radio koris un Sinfonietta Rīga Normunda Šnē vadībā.

 

Pēc http://www.la.lv materiāliem.

Advertisement

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s