Pirmā skola ar rakstura izglītības jeb vērtību ieaudzināšanas programmu

tikumiba

Ir pagājuši gandrīz divi gadi kopš Saeima pieņēma grozījumus, kas noteica izmaiņas izglītības saturā, ieviešot tajā tikumiskās audzināšanas vadlīnijas. Kas pa šo laiku mainījies? Diemžēl, vērojot bērnu mācību procesu kā vecākam, kā arī aprunājoties ar pašiem skolēniem dažādās skolās, nākas secināt, ka izmaiņu nav nekādu vai arī tās ir minimālas. Kā nu kura skola strādājusi, tā arī turpina strādāt, jo noteiktās “tikumiskās vadlīnijas” nenosaka veikt konkrētas darbības, organizēt tematiskus pasākumus, lekcijas v.tml. Viss atstāts paša audzinātāja izpratnes, labās gribas, iniciatīvas rokās.

delfi-foto-misc-53637-48772975

Taču portālā “Delfi” publicētajā rakstā Anna Jermakoviča: Vai skolās iemāca vērtības? redzam arī ļoti pozitīvu piemēru – Rīgas Katoļu ģimnāzija ir uzsākusi t.s. rakstura izglītības jeb vērtību ieaudzināšanas programmu, apzinoties to, ka skolai ir milzīga nozīme bērnu un jauniešu personības veidošanās procesā. Kā precīzi atzīmē skolas direktore A. Jermakoviča:

“Ja vēlamies mūsu sabiedrībā redzēt gudrus jauniešus ar spēcīgu raksturu un izkoptu vērtību sistēmu, trīs elementiem – izglītībai, prasmēm un attieksmei – jābūt vienotiem un vienam otru papildinošiem. Iemācot bērnam cieņu pret līdzcilvēkiem un vidi, kurā viņš atrodas, sabiedrībā varam sasniegt izcilus panākumus.”

Direktore arī skaidro, ka bērnu vērtību sistēmai ir tieša kopsakarība ar šobrīd tik ļoti aktuālajiem jauniešu disciplīnas pārkāpumiem. Veidojas absurda situācija – “lai ieviestu disciplīnu, skolas izvēlas pielietot sodu sistēmu – pēcstundas, skolas, klašu tīrīšanu vai citu darbu veikšanu. Neapšaubāmi, bērniem jāieaudzina kārtības un tīrības mīlestība, darba tikums, taču jāieaudzina, nevis darbs jāizmanto kā soda elements”.

Kā tad izpaužas jaunieviestā rakstura audzināšanas programma Rīgas Katoļu ģimnāzijā? Direktore A.Jermakoviča stāsta savu pieredzi:

“Piemēram, ik mēnesi mēs izvēlamies kādu no vērtībām, kam tas veltīts. Un tieši audzināšanas stundās mēs apzināmies un runājam par šo vērtību, par tās izpausmēm, izvērtējam to, nepārvēršot šo laiku par papildus mācību stundu, klases saimniecisko jautājumu risināšanas, disciplīnas jautājumu vai savstarpējo konfliktu risināšanas stundu.”

Paldies šādiem aktīviem, radošiem, drosmīgiem un uzņēmīgiem cilvēkiem, kuru pašaizliedzīgais darbs ir nenovērtējams!

Advertisement

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s